Bölgesel Zayıflama Diyetleri İşe Yarar mı?

Home / Diyet / Bölgesel Zayıflama Diyetleri İşe Yarar mı?

Bölgesel Zayıflama Diyetleri İşe Yarar mı?

Sağlıklı ve formda bir vücuda sahip olmak herkesin isteğidir. Göbek ve kalça eriten diyetler, 1 haftada 7kg verdiren mucize diyetler vs. Kimi kalçasından şikayetçi kimi göbeğinden. Peki uyguladığınız diyetler bir tuzak mı yoksa gerçekten şişmanlığınıza bir çare mi?

Vücudumuzu tanıyalım..

Bir diyete başlamadan önce detaylı vücut analizi ile nasıl bir vücut komposizyonuna sahip olduğunuzu belirlemelisiniz. Bu ölçüm ile kilonuz, bazal metabolizma hızınız, vücut yağ ve kas kütleniz, vücut yağınızın bölgesel dağılımı, ödem ve sıvı miktarınız ile ilgili bilgi edinmiş olursunuz.

Şişmanlık, dünya sağlık ögrütü’ ne (WHO) göre vücutta aşırı miktarda yağ birikimi olarak tanımlanmaktadır. İdeal yağ oranları kadınlar için %18 – 25, erkekler için %12 – 20 aralığında olmalıdır. Yağın daha çok vüducun alt kısımlarında ( kalçada ) toplanması ‘armut tip’ ( jenoid ) şişmanlık olarak tanımlanır ve çoğunlukla kadınlara özgüdür. Yağların vücudun üst kısmında ( karın ve bel ) toplanması ‘elma tip’ ( android ) şişmanlık olarak tanımlanır ve erkeklere özgüdür.

Özellikle karın bölgesindeki yağlanma kardiyovasküler hastlıklar, tip 2 diyabet, hipertansiyon, insülin direnci gibi kronik hastalıklar bakımından risk olurşturmaktadır. Bel çevresi ölçümünün kadınlarda 80cm, erkeklerde 94cm’in üzerine çıkması bu riski arttırmaktadır.

Vücut tipiniz kendi mirasınızdır!

Vücutta yağ hücrelerinin sentezlenmesi çocukluk ve ergenlik döneminde büyüme sürecinin bir parçasıdır. Yetişkinlikte yeni yağ hücreleri sentezlenmez. Bu nedenle vücudunuzun belli bölgelerine yerleşen depo yağlar genetik mirasınızdır. Kilo almaya başladıkça önceden var olan yağ hücreleri genişlemeye başlar.  Yağ hücrelerinin sayısını azaltmak, yerini değiştirmek mümkün değildir.

Bölgesel diyetlere inanmayın!

Düzenli egzersiz ve sağlıklı bir diyet programıyla birlikte ancak depolanan yağ hücrelerinin hacmini küçültebilirsiniz. Şişman bir armut zayıf bir armuda, şişman bir elma da zayıf bir elmaya dönüşebilir.  Bölgesel zayıflama diyetleri ya da metodları geçici bir çözümden öteye gidememişlerdir.

Mucize diyet var mıdır?

Kendimizi kandırmayalım.. Muzice diyet yoktur. Her besin grubunu ( süt, et-kurubaklagil, ekmek-tahıl, sebze-meyve ) içeren ve yeterli enerji sağlayan dengeli bir diyet programı planlanmalıdır. Uzun süre aç kalmak, öğün atlamak ve hareketsiz yaşam karın bölgesindeki yağlanmayı artırır. Bunun önüne geçmek için 3-4 saat aralıklarla beslenme ve aç kalmamalısınız. Beslenmenizden basit şekerleri ( şeker, beyaz un, kek, bisküvi ,pirinç, meyve suyu gibi ) çıkarın. Glisemik indeksi düşük besinlere ( tam tahıllar, çavdar ekmeği, yulaf, kinoa, bulgur, kurubaklagiller, elma, portakal, kivi, erik gibi ) yer verin. Yapılan çalışmalar yeterli kalsiyum alımının yağ yakımını hızlandırdığı yönündedir. Bu nedenle diyetinizde süt ve yoğurt tüketimini arttırın. Günde 2 – 2,5 lt su için.

Kalıcı ve hızlı kilo kaybı için diyet ve egzersiz mutlaka birarada sürdürülmelidir. Yağ kaybını sağlamak için yürüme, koşma, yüzme gibi aerobik egzersizler yapılmalı ve ağırlık antremanları ile kas – kemik yoğunluğu arttırılmalıdır. Vücut yapınıza uygun egzersiz programı için spor eğitmenlerine uzmanına danışın. Eğer kilo verirken suratınızda çökme, karında, kollarda sarkma oluyor, ama göbeğinizdeki yağlar gitmiyorsa uyguladığınız diyeti gözden geçirmelisiniz. Unutmayın aç kalarak, ekmeği hayatınızdan çıkararak ve oturarak asla göbeğinizi eritemezsiniz.

Uzman Diyetisyen Müge Özyurt Şafak

Sporcu Diyetisyeni

Leave a Reply

Your email address will not be published.