Egzersiz ve Spor Yapanlar için Beslenme Danışmanlığı

Home / Egzersiz ve Spor Yapanlar için Beslenme Danışmanlığı
Egzersiz ve Spor Yapanlar için Beslenme Danışmanlığı
  1. Yetişkin Sporcular İçin Performans Beslenmesi Danışmalığı

Yeterli ve dengeli beslenme amatör ve profesyonel sporcular için çok önemlidir. Doğru beslenmenin, sporcunun performansını, dayanıklılığını ve konsantrasyonunu maksimum düzeyde tutarken; hastalık ve sakatlıklara yakalanma oranını düşürüp, toparlanma süresini hızlandırdığı yapılan çalışmalar ile desteklenmektedir.

Profesyonel spocu beslenmesi danışmanlığı kapsamında ilgilendiğiniz branşa, yaşınıza, cinsiyetinize, vücut kompozisyonunuza (kilo-yağ-kas dengesine), metabolizma hızınıza, sağlık profilinize, yapılan antremanının süresi, şiddeti ve sıklığına göre ihiyacınız olan enerji ve besin ögeleri hesaplanır, bu veriler sonucunda size özel, bireysel tercih ve alışkanlıklarınıza uygun, performansınızı maksimum düzeyde tutacak beslenme programınızı planlayacağım. Bu süreçte birlikte çalıştığınız antrenör ve/veya kondisyoneriniz ile paralel hareket etmek önemlidir. Bunun yanı sıra kamp, turnuva ve maç dönemlerinde artan enerji ihtiyacınıza göre beslenme programınızı birlikte yeniden düzenleyeceğiz. Sporcular arasında yaygın olarak kullanılan aminoasitler, protein tozları, kreatin, yağ yakıcılar, performans arttırıcılar, enerji ve karbonhidrat jelleri gibi ‘Ergojenik Destekler’ hakkında bilimsel verilere dayanarak sizi bilgilendirip, beslenme programınızda bu ergojenik destekleri nasıl, ne zaman, ne miktarda kullanmanız gerektiği planlanlayacağız.

  1. Çocuk Sporcular İçin Beslenme Danışmanlığı

Spor yapan çocukların beslenmesinde amaç, büyüme ve gelişmeyi destekleyerek sportif performansı arttırmaktır. Bunu yaparken çocuk ve genç sporcunun yaşına, cinsiyetine, ilgilenilen spor branşına, antrenman sıklığı ve şiddetine göre ihtiyaç duyulan enerji ve besin ögeleri hesaplanır ve çocuğun gelişimi de gözönünde bulundurularak kişiselleştirilmiş beslenme programı planlanır. Bunun yanı sıra kamp, turnuva ve maç dönemlerinde artan enerji ihtiyacına göre beslenme programı yeniden düzenlenir. Bu süreçlerde nasıl bir yol izleneceği detaylı bir şekilde ebeveyn ve sporcuyla paylaşılır.