Sağlıklı beslenmede renklerin gücünü kullanın!

Meyve ve sebzeler vitamin-mineral ve antioksidan deposudur. Vitamin – mineraller büyüme, vücudun çalışması, besin ögelerinin etkili kullanılması ve vücut direncinin artırılmasını sağlarken, antioksidanlar da vücuda zarar veren serbest radikalleri uzaklaştırır.

Her renk, her çeşit meyve-sebze vücudumuza farklı antioksidan maddeler sağladığı için günlük beslenmenizde besin çeşitliliğine dikkat etmeniz şart.

Özellikle kırmızı renkli meyve-sebzeler (domates, üzüm, kiraz, çilek, karpuz gibi) içerdikleri bileşikler ile güçlü birer antioksidandırlar.

Kahvaltınızda ve yemeklerinizde mevsimiyse eğer domatesi bol kullanın. Pişmiş domateste 'laykopen' denilen antioksidan bileşik daha fazla bulunuyor. Meyveler vitamin deposu olsa da belli miktarda meyve şekeri ( fruktoz ) içeriyorlar.

Bu nedenle meyveleri ne kadar tükettiğiniz de çok önemli. 1 porsiyon meyve için 15 adet kiraz veya 3-4 orta boy kırmızı erik ya da 8-10 adet küçük boy çilek ya da 15 iri tane üzüm veya yarım muz veya 1 küçük boy elma tüketebilirsiniz.